MOŻE ZREZYGNUJ Z KOLACJI?

O nadwadze i otyłości mówi się ostatnio niemal przy każdej okazji.  Szkoda tylko, że na mówieniu, czasem na pisaniu kończy się nasza troska o ludzi z nadwagą. Jest ich coraz więcej i chociaż przeszkadza im tusza, praktycznie nic nie robią aby stan taki zmienić. Poza próbami podejmowanymi wiosną, przed przyjęciem weselnym czy sylwestrem. Wtedy zależy nam na szybkim pozbyciu się nadwagi. Najczęściej ze względów estetycznych a nie zdrowotnych. Tymczasem otyłość jest epidemią, która po Ameryce atakuje z olbrzymia siłą Europę nie omijając Polaków. Lubimy dobrze zjeść, nasze dania są smaczne i trudno się dziwić, że szczupli nie jesteśmy. Problem jest o tyle poważny, że coraz więcej  wśród nas jest dzieci i młodzieży z nadwagą. Ta wczesnodziecięca i młodzieżowa otyłość jest szczególnie niebezpieczna, bo pozostaje na całe życie. Chociaż nie trzeba już przypominać jakie powikłania może spowodować zbyt wielka tusza, wiemy z prasy i telewizji ale wymienię je:   zwiększona aktywność nowotworów, cukrzyca typu 2, kamica żółciowa,  nadciśnienie,  choroby zwyrodnieniowe stawów ,  depresje – zaburzenia płodności.


Czytaj dalej . . .

Logo akcji "Nie dla cukru"DIABETYK NIE MOŻE JEŚĆ CZEKOLADY – MIT!

Z radością obalamy mit, mówiący o tym, że osoby z cukrzycą nie mogą jeść czekolady. Mogą, ale nie każdy rodzaj i nie w każdej ilości. Raz na jakiś czas, każdy może zjeść jedną lub dwie kostki gorzkiej czekolady. Najlepiej, gdy zawartość kakao przekracza 70 %.

Porównanie: gorzka, mleczna i biała

Faktem jest, że pod względem kaloryczności oraz zawartości węglowodanów i tłuszczy te trzy rodzaje czekolad nie różnią się znacząco...

Czytaj dalej . . .

I CO Z TEGO WYNIKA

Badanie krwi najlepiej zrobić rano, trzeba być na czczo (przynajmniej osiem godzin po ostatnim posiłku, nie pić nawet wody). Jeśli bierzemy jakieś leki trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, bo to może zmienić wynik badania. Po pobraniu krwi wacik zwilżony w spirytusie, który nam pielęgniarka przyłoży do miejsca wkłucia, trzeba przycisnąć na kilka minut, nie zginając ręki (często właśnie na skutek zginania reki pojawia się krwiak). Po oddaniu krwi warto bez dłuższego  zwlekania zjeść pożywne śniadanie, bo przecież na badanie musieliśmy pójść na czczo.

Badanie krwi to podstawowy test, pozwalający skontrolować ogólny stan naszego zdrowia Po każdym badaniu krwi, które wykonuję częściej z racji cukrzycy, dostaję w laboratorium wydruk komputerowy, na którym są jakieś symbole i obok nich wyniki, normy wskaźników „od-do“.

Co oznaczają te symbole i normy?

Nie powinniśmy sami, na podstawie otrzymanych wyników badania, oceniać, czy jesteśmy zdrowi czy chorzy. Właściwie może to ocenić tylko lekarz, który bierze pod uwagę łącznie różne wartości i wyciąga odpowiednie wnioski. Uwzględnia przy tym wiek, płeć (a w tym przypadku, oczywiście, i chorobę Anety), sposób odżywiania, wysiłek fizyczny, przyjmowane leki i inne czynniki. Jednak trzeba wiedzieć, że podstawowe badania krwi, to morfologia oraz OB, wyrażone właśnie odpowiednimi symbolami. Morfologia mówi nam, z czego krew się składa.


Czytaj dalej . . .

Bio-Quinon Active Q10

AKTYWNY SENIOR

Całkiem normalnym zjawiskiem jest to, że z wiekiem spada ilość energii, ale można tego uniknąć. Jednym z najbardziej popularnych suplementów dla zachowania normalnego poziomu energii jest Bio-Quinon Active Q10 Gold, szeroko stosowany preparat, który łączy koenzym Q10 i witaminę C.

 Każda pojedyncza rzecz, którą człowiek robi, wymaga energii – niezależnie czy jest to chodzenie, bieganie, czytanie, myślenie, walka z zimnem, czy odrastanie nowej skóry po oparzeniu lub uszkodzeniu. Ludzie młodzi mają mnóstwo energii i nie zaprzątają sobie głowy myśleniem o tym, że pewnego dnia to się zmieni. Ale gdy minie czas i człowiek staje się starszy, zdolność organizmu do wytwarzania energii w komórkach zmniejsza się, co powoduje szybsze zmęczenie i wcześniej odczuwane wyczerpanie.


  • Zamów wydawnictwo edukacyjne: Chrom – jak kontrolować poziom cukru we krwi i wagę, Koenzym Q10 – Żyć dłużej ze zdrowym sercem,  Koenzym Q10 – dla lepszego zdrowia i dłuższego życia.
  • Wszystkie publikacje są bezpłatne. Książkę można pobrać w formacie PDF lub otrzymać wersję drukowaną za pośrednictwem strony www.naukaizdrowie.pl

Czytaj dalej . . .

DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ

Ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą odbędą się w Bydgoszczy, 14 listopada br. Organizatorem jest Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Patronat Naukowy sprawują: prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, patronat medialny przyjęła redakcja magazynu „PEN. Cukrzyca i Otyłość” oraz „Biuletyn Informacyjny Cukrzyca” i miesięcznik   „Diabetyk”. Uroczystość odbędzie się  w Hotelu Brda, przy ul. Dworcowej 94 w Bydgoszczy.


Czytaj dalej . . .

KUCHNIA POLSKA DLA DIABETYKÓW

Jak powinien odżywiać się diabetyk? Odpowiedź jest prosta, ale tylko z pozoru – zdrowo. Dla wielu osób (nie tylko tych, którzy chorują na cukrzycę) „zdrowo” znaczy nudno i z wyrzeczeniami. Ta książka kucharska przełamuje ten stereotyp. Autorka – dietetyk od wielu lat pracujący ze „słodkimi ludźmi” – pokazuje, co zrobić, by jedzenie miało wymiar terapeutyczny, ale było także smaczne, urozmaicone i doskonale podane.

W książce znajdziesz:

  • przepisy na śniadania, przekąski, przystawki, zupy, da...
Czytaj dalej . . .

WARTO TU ZAGLĄDAĆ!

Czas wakacji to czas wyjazdów, urlopów, podróży. Diabetycy też nie siedzą w domu. Wiadomo, latem trudniej jest kontrolować poziom cukru, stosować się zaleceń lekarskich. Pokus jest wiele a… czas ucieka. Wielokrotnie pisaliśmy, że osoba z cukrzycą wcale nie musi być dyskryminowana z racji swojej „słodkiej dolegliwości”.  Podawaliśmy przykłady wspaniałych sportowców, motolotniarzy, kajakarzy i podróżników...

Czytaj dalej . . .

DIETA W WALCE Z CUKRZYCĄ

„Dieta w walce z cukrzycą” to 80 doskonałych przepisów na łatwe do wykonania i smakowite potrawy. Autor opracował je specjalnie z myślą  o osobach z cukrzycą , mogą z nich jednak korzystać także wszyscy ci, którzy pragną cukrzycy zapobiegać poprzez dobre nawyki żywieniowe. Jest to książka kucharska i przewodnik dietetyczny zarazem. Zawiera na wstępie podstawowe informacje o cukrzycy, jej typach, czynnikach sprzyjających jej wystąpieniu, jej przebiegu i zagrożeniach. Główną jednak częścią książki są przepisy kulinarne...

Czytaj dalej . . .

Pierwsza strona PEN

EDUKACJA DIABETYKÓW

„PEN. Cukrzyca i Otyłość” to ukazujące  się od 2004 roku czasopismo najchętniej czytane przez diabetyków. Dostępne jest w dobrych aptekach, przychodniach diabetologicznych i w prenumeracie.  „PEN” gości także w kołach Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W najnowszym wydaniu magazynu „PEN. Cukrzyca i Otyłość” przeczytamy m.in. :

Od marca br. nowa lista leków refundowanych niemal bez zmian utrzymuje ceny preparatów stosowanych w leczeniu cukrzycy.
Co czwarty zawałowiec ma cukrzycę.
Co to jest nadciśni...

Czytaj dalej . . .

Okładka książki "Detoks cukrowy"

CUKIER JAK NARKOTYK

Cukier niszczy zdrowie – to zostało dowiedzione naukowo. Coraz więcej osób musi zrezygnować z cukru lub znacznie go ograniczyć ze względu na zalecenia lekarza lub po prostu dlatego, że chce się lepiej czuć. Ale jak radzić sobie z przyzwyczajeniem do słodkiego smaku i smacznie jeść, nie sięgając po wszechobecny cukier?

Odpowiedzi dostarczają autorki niedawno wydanej w Polsce książki „Detoks cukrowy”, dietetyczka Brooke Alpert i dermatolożka Patricia Farris. Opierając się na swojej wieloletniej praktyce medycznej, stworzyły rewolucyjny program eliminujący cukier z diety i przywracający zdrowie i młodzieńcze samopoczucie. Opracowany przez nie program powstrzyma apetyt na cukier i ułatwi wykluczenie pokarmów odpowiedzialnych za tycie, zmęczenie i przedwczesne starzenie się. Program oczyszczenia proponowany w książce „Detoks cukrowy” składa się z dwóch części. Pierwsza to trzy dni całkowitej rezygnacji z cukrów, zarówno prostych, jak i tych pochodzących z owoców, warzyw i innych naturalnych źródeł. W ten sposób nasze ciało nauczy się radzić sobie bez cukru, a kubki smakowe odpoczną od przesłodzenia. Po trzech dniach przechodzimy do etapu drugiego, czyli stopniowego ponownego wprowadzenia ograniczonych ilości pewnych pokarmów zawierających naturalne cukry, oczywiście w sposób kontrolowany. Lukrowane babeczki czy landrynki nigdy nie powrócą do naszego jadłospisu, ale pomarańcze, migdały czy marchew – jak najbardziej.


Czytaj dalej . . .
stat4u