PEN. Najchętniej czytana gazeta przez diabetyków.„PEN. Cukrzyca i Otyłość” to dwumiesięcznik   chętnie czytany przez diabetyków od 2004 r. Ukazuje się regularnie i jest dostępny w przyjaznych diabetykom aptekach i przychodniach diabetologicznych. Pismo można także zaprenumerować. Właśnie ukazał się 5. Numer „PEN-a” i już trafił do Czytelników. Archiwalne numery pisma dostępne są na stronie www.magazynpen.com.pl.

W bieżącym wydaniu „PEN-a” przeczytamy m.in. :

NA ODSIECZ DZIECIĘCEJ TRZUSTCE – Naukowcy z Gdańska opracowali komórkową szczepionkę przeciw cukrzycy typu 1., opartą na limfocytach T regulatorowych. Efekty stosowania w fazie klinicznej są bardzo obiecujące. To sukces na skalę światową. długiego pobytu w szpitalu. Typowanie do leczenia i wszystkie badania odbywają się w ramach oddziału dziennego, do szpitala mały pacjent przychodzi tylko na jedną dobę na pobranie krwi, a następnie na drugą dobę – na dożylne podanie przygotowanej w kroplówce szczepionki, co trwa około 20 minut. Potem już wszystkie badania kontrolne odbywają się w warunkach ambulatoryjnych.

HUMALOG – LEK DEFICYTOWY

– Nie dość, że po wprowadzeniu nowych list leków refundowanych diabetycy płacą na ogół znacznie więcej za insuliny, to mają kłopoty z zakupem niektórych preparatów w aptece. Zwłaszcza Humalogu. polski chory? Zawsze może zmienić insulinę. Na rynku są trzy podobnie w działaniu do Humalogu preparaty. Tylko taka zmiana musi się odbyć pod nadzorem lekarza prowadzącego, wymaga często korekt w dobraniu dawek insuliny. Wymaga to trochę zachodu. I nie wiadomo, czy taka zamiana wyjdzie na zdrowie choremu.

OTYŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ W MÓZGU

Z prof. dr. hab. n. med. Markiem HARATEM, kierownikiem Kliniki  Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, rozmawia Andrzej Karnowski –  Przeprowadził pan bodaj pierwszą w Europie operację wszczepienia do mózgu elektrod połączonych podskórnie ze stymulatorem usytuowanym pod obojczykiem. Pacjentka cierpi na chorobliwą otyłość. To było wielkie wyzwanie dla neurochirurgii polskiej. – Jeżeli chodzi o sam zabieg, to podobne wykonujemy w chorobie Parkinsona. Wyzwaniem było nowe wskazanie do głębokiej stymulacji mózgu. To że o pacjentach, którzy cierpią na te najcięższe postacie otyłości zaczynamy myśleć w ten sposób, że choroba tkwi w układzie nerwowym. Przynajmniej u części osób nie są to zaniedbania dietetyczne, lecz choroba wynikająca z „przymusu” przyjmowania pokarmu. Można mówić o pewnym uzależnieniu od jedzenia, podobnym do innych uzależnień, takich jak np. alkohol, hazard, narkotyki. To są ludzie, którzy muszą sprawiać sobie przyjemność jedząc. (Cały wywiad – „PEN” nr 6/2012).

oraz:

  • CICHE CHOROBY STAROŚCI
  • ZŁE I DOBRE POZIOMY
  • WIRUSY LUBIĄ JESIEŃ
  • DO LEKARZA I FIZJOTERAPEUTY
  • BIBLIOTEKA DIABETYKA
  • ARONIA WSPOMAGA TERAPIĘ CUKRZYCY
  • NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH
  • PLEBISCYT „DOBRE DLA DIABETYKA 2012”