PEN. Cukrzyca i Otyłość. Czasopismo nie tylko dla diabetyków.PEN – CZASOPISMO DIABETYKÓW

Jest już  wrześniowe wydanie magazynu „PEN. Cukrzyca i Otyłość”.   „PEN-a” można otrzymać bezpłatnie w ramach akcji  „Wymień stary glukometr na nowoczesny glukometr Diagnostic Gold System z roczną prenumeratą PEN-a” (informacja  m.in. na str. www.diabetycy24.pl, www.magazynpen.com.pl, www.lekmedia.pl).

O bezpłatne egzemplarze czasopisma można też pytać w aptekach przyjaznych diabetykom (lista aptek na stronie www, jak wyżej), w przychodniach i gabinetach diabetologicznych w całym kraju. Można również „PEN-a zaprenumerować .  Wystarczy wysłać maila na adres: magazynpen@wp.pl , podając okres prenumeraty i adres wysyłki.

Co zawiera „PEN. Cukrzyca i Otyłość” nr 5/2011

1. Pacjenci, a nawet wielu lekarzy jest przekonanych, że występują dwie formy cukrzycy – typu 1., insulinozależna, i typu 2. Są jednak też cukrzyce monogenowe. W Łodzi bada je jedno z najlepszych na świecie laboratoriów.. Szczegóły w tekście Andrzeja Karnowskiego pt. „Otwarci na świat „ – str. 4.

2. Ich portret – Około 2,5 miliona Polaków ma cukrzycę. Niemal co trzeci nie wie, że jest chory, a więc nie leczy się. Stan społecznej wiedzy o cukrzycy jest znikomy. Co piąty Polak nigdy nie sprawdził poziomu cukru we krwi. – więcej na str.  6.

3. Antykoncepcja a cukrzyca – Chcesz planować macierzyństwo, zapobiegać niechcianej ciąży – zadbaj o wyrównanie cukrzycy – szczegóły  na str. 7.


4. Mały pacjent z pompą – Dlaczego wzrasta liczba dzieci chorych na cukrzycę typu 1.? Czy znane są przyczyny?  Czy są problemy z rozpoznawaniem tej choroby? Odpowiedź na to i inne pytania w wywiadzie z dr med. Agnieszką BRANDT, asystentką na Oddziale Diabetologii Dziecięcej Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na str. 8.

5. Do tej pory prawo było dość liberalne. Co nie znaczy, że każdy chory na cukrzycę mógł uzyskać uprawnienia do kierowania motocyklem czy autem  – więcej w materiale  pt. „Jazda po insulinie pod nadzorem” – na str. 10.

6. Bogata oferta sklepu internetowego  dla diabetyków – zakupy przez Internet albo  na zamówienie.  Kupujesz  nie wychodząc z domu. – str. 12 i 13.

7. Pen przyszłości – Czy i kiedy doczekamy się „mądrego pena”?  Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć –  więcej informacji na ten temat na str. 16.

8. Jak taniej leczyć – czyli tabela z tańszymi  lekami. Ze starego opakowania należy odczytać substancję czynną leku i takiej samej poszukać w tabeli. Okaże się wówczas, że ceny leków z taką samą substancją czynną różnią się znacznie. Zmianę leku droższego na  tańszy należy zawsze skonsultować z lekarzem – str. 17.

9. Głodem w cukrzycę – Czy rezygnując z objadania się można leczyć cukrzycę? Jak głodówka wpływa na organizm diabetyka? – odpowiedzi naukowców na str. 18.

10. Plebiscyt „Dobre dla Diabetyka 2011” dobiega końca. Ostatnia prezentacja produktów, aktualna punktacja i kupon do głosowania na str. 22 i 23.

Więcej na www.magazynpen.com.pl