Z DZIAŁDOWA DO NIEMIEC

Wizyta w Hesji

W dniach 24-27 czerwca diabetycy z Mazur gościli w Hesji. Powiat działdowski od 10 lat współpracuje z powiatem Hersfeld Rotenburg.Wizyta w Hesji

– To uzdrowiskowe miasto powiatowe szukało przez Internet kontaktów z jakimś polskim powiatem – mówi Ludmiła Jarzynka z Miejsko-Powiatowego Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Działdowie. – Na ich ogłoszenie odpowiedziały władze powiatu działdowskiego.  W zeszłym roku grupa dziesięciu osób gościła u nas, wśród nich lekarz diabetolog oraz przewodniczący powiatu Bad Hersfeld, sam też dotknięty cukrzycą. W tym roku my odwiedziliśmy to piękne miasto uzdrowiskowe. Nasz wycieczka liczyła 56 osób chorych na cukrzycę oraz 10 przedstawicieli powiatu, władz powiatu.

Przy okazji diabetycy z powiatu działdowskiego zwiedzili inne niemieckie miasta. W Berlinie m.in. plac Aleksandra we wschodniej części miasta, codziennie odwiedzany przez 300 tys. osób, zobaczyli zabytkową Bramę Brandenburską, Reichstag, Wyspę Muzeów, pałac Charlottenburg. Odwiedzili również jedno z europejskich centrów kultury – Weimar. Spacerowali po Starym Mieście, parku, obejrzeli rezydencję Goethego. Odwiedzili też Drezno, gdzie podziwiali zamek i zespół pałacowy Zwinger, nowo odrestaurowany kościół Marii Panny, a z okien autokaru między innymi: katedrę Św. Trójcy, synagogę, Saksońską Operę Państwową.

W Bad Hersfeld diabetycy z Działdowa zwiedzili klinikę Akademickiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Justus-Liebig w Giessen. To bardzo nowoczesny szpital o profilu klinicznym z 600 lóżkami. Posiada 20 klinik i specjalistycznych oddziałów we wschodniej Hesji.Odbyło się też spotkanie z niemickimi diabetykami. Uczestniczył w nim doktor Frank Klein, diabetolog, i Horst Hannich, przewodniczacy Rady Powiatu Herfeld Rotenburg. Z działalnością PSD w Działdowie zapoznał gospodarzy prezes Wladysław Kubiński. Niemieckich kolegów obdarował 200 egzemplarzami książki „Cukrzyca bez tabu“, wydanej w ub. roku pod jego redakcją. To liczące 256 stron wydawnictwo opatrzone było streszczeniem w języku niemieckim i tłumaczeniem rozdziału dotyczącego wysiłku fizycznego.

Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Działdowie co roku organizuje atrakcyjne wycieczki dla swoich członków. Byli już w Paryżu, Pradze, Brukseli, Budapeszcie, Kopenhadze, odwiedzili m.in. Szwecję, Litwę. Jeżdżą też po Polsce.(anka)


Ten wpis został opublikowany w kategorii KOŁA PSD. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.