Pracuj z cukrzycą. Ciekawa inicjatywa.

Około 10% Polaków z cukrzycą typu 1 i 65-75% chorujących na cukrzycę typu 2 nie pracujeCukrzyca - wstydliwa sprawa. Obrazek z konferencji.
z powodu swojej choroby. W Warszawie podczas debaty zorganizowanej w ramach  obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne hasłem „Pracuj z cukrzycą” apelowało o podjęcie działań na rzecz aktywizacji zawodowej osób z cukrzycą.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy, po raz pierwszy organizowane oficjalnie przez PTD, stanowią podwójną okazję do świętowania. W tym roku mija 90 lat od odkrycia insuliny przez Fredericka Bantinga. 14 listopada przypadła też 20. rocznica organizacji pierwszych polskich obchodów tego wydarzenia.

Ciekawa inicjatywa

To właśnie nad problemem pracowników z cukrzycą pochylili się najważniejsi udziałowcy polskiej diabetologii: pacjenci, diabetolodzy, lekarze medycyny pracy, pielęgniarki, urzędnicy i firmy farmaceutyczne. To pierwsza taka inicjatywa integrująca różne środowiska na rzecz walki  z dyskryminacją zawodową osób z cukrzycą. – Wydaje się, że cukrzyca to oswojony temat– uważa profesor Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego – W polskich mediach przewijają się nazwiska znanych osób dotkniętych tą chorobą. Rzeczywistość jednak jest inna. Polacy niechętnie przyznają się do tego, że mają cukrzycę; ci zaś, którzy ją mają i pracują, boją się do niej przyznać. Tymczasem, jak uważa profesor Krzysztof Strojek, Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, żyjemy  mitami. Wydaje nam się, że osoby z cukrzycą są gorszymi pracownikami, bo częściej chorują, bo mają powikłania, muszą mierzyć cukier, brać insulinę. Kiedy jednak stworzy się im warunki do mierzenia stężenia glukozy i przyjmowania insuliny, ich wydajność i wydolność jest identyczna jak u osób zdrowych.


Państwo Owsiakowie uhonorowani nagrodą Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.Problem jednak jest skomplikowany. Po pierwsze w Polsce panuje spore bezrobocie, po drugie pracodawca jeśli już, woli zatrudniać ludzi zdrowych. Dyskryminacja dotyczy nie tylko chorych na cukrzycę ale także na inne schorzenia, które zdaniem lekarzy nie zabraniają podejmowania pracy. Jednak o zatrudnieniu decydują pracodawcy i do nich można co najwyżej apelować.

Wstydliwa sprawa. . .

Przy okazji dyskusji nad sytuacją diabetyków w pracy i tych poszukujących zajęcia zarobkowego albo szukających rozwiązań ekonomicznych w zasiłkach, mówiło się też o nadziejach w leczeniu cukrzycy. Wciąż docierają do nas  informacje o postępie prac nad nowymi lekami, przeszczepami i rozwiązaniami ułatwiającymi codzienne życie diabetyków. Jednocześnie nie ma  rozwiązanych definitywnie problemów edukacji i profilaktyki zdrowotnej. Brakuje jednolitego systemu szkolenia, nie ma ogólnopolskich programów profilaktyki, w tym jednolitego systemu badań przesiewowych. Chociaż istnieje świadomość, że wciąż rośnie lawinowo liczba chorych na cukrzycę to i tak z problemem stykają się  chorzy i lekarze wtedy, gdy już choroba zostaje stwierdzona. Często jest już za późno aby powstrzymać jej niszczycielską działalność. Firmy farmaceutyczne próbują w ramach swoich indywidualnych przedsięwzięć docierać do chorych, drukują wiele materiałów edukacyjno-informacyjnych, przeznaczają na nie wiele pieniędzy. Nie zawsze są to złotówki słusznie wydane.  Materiały edukacyjne są często tendencyjne, ukierunkowane na określony produkt. Brakuje chęci wspólnych działań w zakresie edukacji diabetologicznej, koordynatora i organizatora, a także systemu finansowania. Wprawdzie w czasie warszawskiej debaty o cukrzycy padały deklaracje i propozycje w tym zakresie ale należy sądzić, że gdy już ucichnie po obchodach Światowego Dnia Chorych na Cukrzycę, wrócimy do szarej codzienności. Będzie, jak było.

Orkiestra przyjazna diabetykom

Warto przy okazji debaty wspomnieć o ważnym akcencie, światełku w tunelu za sprawą Jurka Owsiaka i jego żony . Podczas warszawskiego spotkania zostali oni uhonorowani nagrodą Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego za działalność na rzecz cukrzycy.  Od kilku lat Jurek Owsiak i jego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy realizuje specjalny program wypożyczania pomp insulinowych. Podobne wyróżnienie przyznano także ks. Arkadiuszowi Nowakowi prowadzącemu Instytut Praw Pacjenta i uczestniczącemu w koalicji na rzecz chorych na cukrzycę

Ten wpis został opublikowany w kategorii PROFILAKTYKA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.