TE WSPANIAŁE OWOCE

Drogocenne witaminy i nie tylko!

Przynajmniej 600 gram świeżych owoców powinni jeść codziennie chorzy na cukrzycę, ale w kilku porcjach. Różni dietetycy mają różne zdania co do ilości zjadanych owoców. Wiadomo, że powodują skoki poziomu cukru we krwi. Zależy też, jakie owoce zjadamy. Nie warto przesadzać z ich ilością. Lepiej zastąpić je warzywami, które w postaci surowej szczególnie polecane są diabetykom.

Owoce, w przeciwieństwie do warzyw zawierają sporo cukrów prostych, dlatego też spożyte jednorazowo szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Zdaniem dietetyków, taka mniej więcej ilość „zieleniny“ dostarcza konieczną w ciągu dobry dawkę witamin, soli mineralnych, błonnika oraz antyoksydantów, które chronią nasze geny. Dzięki takiej diecie, jeśli dodamy systematyczny wysiłek fizyczny, możemy uniknąć wielu chorób serca i nowotworów. To prosty sposób nie pozostawiający cienia wątpliwości co do korzystnych efektów dla zdrowia.

Pokarmowe skarby

Owoce krajowe i egzotyczne kuszą nas aromatem, smakiem i paletą barw. Ich jedzenie sprawia prawdziwą przyjemność dla naszego podniebienia. Zawierają też prawdziwe skarby pokarmowe. Pierwszym z nich jest witamina C. W świecie diabetologów istniały przypuszczenia, że w cukrzycy występuje niedobór tej witaminy. Postanowili to sprawdzić, określając poziom witaminy C we krwi i wydalanej z moczem. Jej niedobory uzupełniali u chorych na cukrzycę dużymi dawkami. Ku ich zaskoczeniu nie udało się nigdy wyrównać jej do takiego poziomu, jaki mają ludzie zdrowi. Ale zaobserwowali jednak rzecz pozytywną: pacjenci, którzy otrzymywali duże dawki witaminy C mieli lepsze poziomy cukru i hemoglobiny glikowanej, ponadto we krwi niższe poziomy lipidów, czyli cholesterolu. Wynika stąd wniosek, że spożywanie jak najwięcej owoców i warzyw bogatych w witaminę C wskazane jest szczególnie w cukrzycy, chociaż niezbędne także u ludzi zdrowych.
Drugim skarbem pokarmowym jest błonnik. To on reguluje pracę jelit, przeciwdziała procesom miażdżycowym i „wymiata“ z organizmu toksyczne substancje przemiany materii. Jest
jego dużo w owocach i warzywach. Dzięki temu zwalnia się tempo przyswajania węglowodanów. Zawartość błonnika jest zróżnicowana w owocach i warzywach.

Wskazówki dietetyczne
Najwięcej drogocennej witaminy C zawierają czarne i czerwone porzeczki, maliny, poziomki, pomarańcze, kiwi, owoce dzikiej róży, papryka, szczypiorek, pietruszka, kapusta. Witamina C (dzienne zapotrzebowanie 70 mg) chroni nas przed wieloma chorobami, zwiększa też odporność na infekcje bakteryjne i wirusowe do czego skłonni są chorzy na cukrzycę. Najlepiej jeść różne owoce i warzywa wliczając je do dziennej puli wymienników węglowodanowych (tabela). Można też owoce łączyć z warzywami w różnych sałatkach. Jeśli z owoców wyciśniemy sok, a następnie rozcieńczymy go niegazowaną wodą mineralną to uzyskamy smaczny napój łagodzący letnie upały. Najlepiej spożywać go ze słonym paluszkiem lub krakersem, aby opóźnić wchłanianie cukru do krwi.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii ZDROWIE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.