Foto Lato

Diabetyk na urlopie!

Okres urlopów to często duży stres dla chorych na cukrzycę. Obawiają się wyjechać na urlop, nie wiedzą, czy podróż nie zaszkodzi ich zdrowiu. I choć niestety nawet latem nie można wziąć urlopu od cukrzycy, to można tak go zaplanować, aby przebiegł zupełnie bezpiecznie.

Swój bagaż podziel na podręczny i walizkę z osobistymi rzeczami. Leki powinny się znaleźć w bagażu podręcznym, aby mieć stale do nich dostęp i nie narazić się na ich zagubienie. Pamiętaj! Oprócz lekarstw, które regularnie zażywasz, musisz zabrać ze sobą dodatkowy zapas insuliny (zmiana miejsca pobytu może wywołać na nią zwiększone zapotrzebowanie), odpowiednią ilość igieł do podawania insuliny, glukometr z większą liczbą pasków testowych (wyjazd może spowodować wahania w poziomach cukru we krwi, a to skutkuje koniecznością zwiększenia częstotliwości pomiaru), leków przeciwcukrzycowych.  Weź też ze sobą środki niezbędne w razie hipoglikemii jak gotowy zestaw glukagonu do wstrzyknięcia oraz słodkie przekąski: kostki cukru, glukozę w tabletkach, cukierki (nie czekoladowe, które rozpuszczają się w wysokiej temperaturze). Pamiętaj, że istnieje możliwość zakupu insuliny za granicą, ale może być bardzo droga. Może też różnić się rodzajem i siłą działania od tej, którą normalnie używasz. Jeśli podróżujesz po Polsce, weź ze sobą dodatkowe recepty na lekStr. 1 PEN 2/2018i.

 W magazynie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” nr 2/2018  tym razem wiele porad dla osób chorych na cukrzycę i planujących wakacje. Warto przeczytać m.in. : „ Masz cukrzycę? Nie musisz rezygnować z podróży”, „Słoneczne kąpiele z rozsądkiem”, „Witamina ze słońca to za mało”, „5 powodów, dla których warto się ruszać”, „Kleszcze – lepiej omijać”, „Przygotuj się do lata”, „Smak czystej wody”, „Letnie smakołyki diabetyka”,  „Na deptaku w Ciechocinku”.

Więcej na : www.magazynpen.com.pl