Pewnie mam cukrzycę

Zdarza się, że skorzystamy z bezpłatnego pomiaru poziomu cukru podczas festynu lub akcji pro zdrowotnych. Nie na czczo, tak po prostu niespodziewanie i przy okazji. Wynik 120 mg/dl nie jest jeszcze najgorszy.  Wiele jednak osób, szczególnie ci, którzy z cukrzycą nie mieli dotychczas do czynienia wpadają w panikę a tymczasem to 120 a nawet 180 mg/dl wcale nie musi oznaczać, że jesteśmy chorzy. Może to być sygnał, że warto zrobić  standardowe badanie poziomu cukru krwi w laboratorium. I to lekarz stwierdzi czy wstąpimy do „klubu osób słodkich”. Zazwyczaj pomiar poziomu cukru na czczo z wynikiem  w granicach 70 – 90 mg/dl jest prawidłowy a ponad to może wskazywać, że jesteśmy zagrożeni cukrzycą.

Każdy może zachorować

Na chorobę tą niezależnie od wieku narażeni są osoby z nadwagą i otyłością, z małą aktywnością, osoby z nadciśnieniem, podwyższonym cholesterolem. Dużą rolę odgrywają też czynniki genetyczne. Jeśli ktoś z rodziny choruje na cukrzycę (rodzice, dziadkowie) można się spodziewać  cukrzycy typu 2. Cukrzyca jest chorobą skomplikowaną i nie ma jednej przyczyny jej pojawienia się. Trzy główne czynniki :stres, geny i styl życia mogą znacznie zwiększać ryzyko zachorowania.  Oprócz podwyższonego poziomu cukru we krwi objawami zwiastującymi chorobę należą m.in. wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie i wzmożona senność, zmiany na skórze i stany zapalne dróg moczowych. Jak się okazuje, czasami warto od czasu do czasu zmierzyć sobie cukier. Nawet na wspomnianym festynie.

Z cukrzycą można żyć długie lata

W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 miliony ludzi. Nie wiadomo ile osób nie wie o chorobie. Dowiaduje się najczęściej przypadkowo, kiedy niewiele da się zrobić  i trzeba się pogodzić z chorobą i zaprzyjaźnić z gleukometrem. Wcześnie stwierdzona cukrzyca i świadoma samokontrola (zdyscyplinowanie)  diabetyka pozwalają w miarę  normalnie żyć. Znane są przypadki, że osoby chore na cukrzycę  z powodzeniem uprawiają sport np. parolotniarstwo,  górskie wspinaczki czy  sport motorowy. Nie oszukujmy się, szacuje się, że  średnia długość życia diabetyka w porównaniu do populacji ogólnej bywa krótsza o 8-12 lat. Znane też są przypadki, że osoba chora na cukrzycę przez 36 lat dożyła do sędziwego wieku 85 lat. Można? Można. (sd)

Ten wpis został opublikowany w kategorii ZDROWIE i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.