Gimnastyka diabetyka

Można zdać się na tabletki, insulinę i szpitalne wizyty ale, jak się okazuje aktywność fizyczna jest dla diabetyka zbawienna. Nie trudno się o tym przekonać. Z doświadczenia wiem, że codzienna gimnastyka i długie, intensywne spacery mogą nie tylko wyrównać poziom cukru we krwi ale i dużo go obniżyć. W moim przypadku o około 10 punktów. Czy osoba chora na cukrzycę może chodzić na siłownię? Czy może intensywnie ćwiczyć w domu czy na świeżym powietrzu? Jakie ćwiczenia chory na cukrzycę może wykonywać w domu?

Wyciskanie potu

Zanim zdecydujemy się na  wyciskanie potu warto z tymi pytaniami zgłosić się do swojego diabetologa. Potem warto odwiedzić gabinet fizjoterapii. To szczególnie dotyczy tych osób, które skarżą się na bóle kręgosłupa, nerwobóle i inne powikłania cukrzycowe. Można powiedzieć, że gimnastyka w cukrzycy jest konieczna. Dzięki regularnemu wysiłkowi poprawia się przepływ krwi, mięśnie stają się silniejsze, a stawy bardziej mobilne. Specjalnie dobrany masaż działa relaksacyjnie, obniża glikemię, poprawia ukrwienie, zmniejsza ryzyko tworzenia się zrostów i blizn w miejscach podawania insuliny oraz zapobiega zanikom mięśni w przebiegu neuropatii lub w wyniku unieruchomienia kończyny.

Na czym polega aktywność osoby chorej na cukrzycę?

Przede wszystkim nie należy tłumaczyć bezczynności ruchowej chorobą. Osoba z cukrzycą może uprawiać kilkukilometrowe marsze o różnej intensywność , w tym nordic wal king. Nie jest przeciwwskazana jazda na rowerze i pływanie. Oczywiście wskazane są ćwiczenia ogólnorozwojowe. I to regularne.

Warto wiedzieć, że nie zawsze opłaci się podejmować na własną rękę intensywnych ćwiczeń, bo niektóre z nich mogą przynieść nam więcej szkody niż korzyści. Przeciwwskazania bezwzględne do wykonywania ćwiczeń dotyczą m.in. osób z  cukrzyca niewyrównaną, z niewydolnością serca, z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia, z niewydolnością nerek itp. (sed)

Ten wpis został opublikowany w kategorii ZDROWIE i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.