O ZDROWIU NA MAZURACH. Epidemia cukrzycy.

Epidemia cukrzycy, Konferencja na Mazurach.Medycyna Rodzinna z wiatrem i pod wiatr

– to hasło XI Kongresu Medycyny Rodzinnej, który odbył się w dniach 2-5 czerwca 2011 r. w Mikołajkach. Uczestniczyli w nim lekarze z całej Polski. Wśród wielu tematów dotyczących zdrowia, problemów klinicznych i profilaktycznych były też związane z diabetologią. Podczas sesji wykładowej prof. Irina Kowalska z Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, UM w Białymstoku mówiła o nowych wyzwaniach w terapii cukrzycy typu 2. Przedstawiła też prognozę rozwoju epidemii cukrzycy typu 2 do roku 2030. Wynika z niej, że w 2025 roku w naszym kraju może być 3,16 mln chorych. Omawiając sposoby leczenia prof. Kowalska zwróciła uwagę na leki zwiększające wydzielanie insuliny niezależnie od stężenia glukozy, zwiększające wydzielanie insuliny zależnie od stężenia glukozy, zmniejszające insulinoodporność, zmniejszające wchłanianie glukozy, a także preparaty insulin.


Rozpoznawanie cukrzycy

Prof. Maria Górska z Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, UM w Białymstoku przedstawiła słuchaczom kryteria rozpoznawania cukrzycy wg. zaleceń PTD 2011. Obecnie stosowane są różne metody oznaczania hemoglobiny. Metody nie są równoważne i zdaniem prof. Górskiej istotna byłaby możliwość rozpoznawania cukrzycy przynajmniej za pomocą dwóch kryteriów, w tym metody oznaczania hemoglobiny glikowanej. Prognozy liczby zachorowań na cukrzycę w Polsce są coraz gorsze.    Liczba chorych wzrasta w dużym tempie. – Bardzo ważne jest wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych już u dzieci. Powinno się ograniczać dziecku spożycie słodkich produktów, w szczególności takich jak np. coca-cola, czy różnego rodzaju żywność typu fast-food – radziła prof. Górska.

O insulinoterapii w cukrzycy typu 2 podczas mazurskiego kongresu mówiła prof. Małgorzata Szelachowska z Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, Akademia Medyczna, Białystok.

Oprócz sesji wykładowych podczas XI Kongresu Medycyny Rodzinnej w Mikołajkach odbywały się prezentacje , sesje warsztatowe, kursy tematyczne, sesje plakatowe i prezentacje firm farmaceutycznych. Uczestniczący w kongresie lekarze mogli też obejrzeć transmisję zabiegu przez skórnej angioplastyki wieńcowej u pacjenta z ostrym zespołem wieńcowym z Krakowskiego Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii Szpitala św. Rafała w Krakowie.

(Tekst i foto: S. Dobrowolski)

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii PROFILAKTYKA i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.